Míg a legtöbben a fogmosásra, a fogselyem használatára és a rendszeres fogászati ellenőrzésekre összpontosítanak a száj egészségének megőrzése érdekében, van egy gyakran figyelmen kívül hagyott tényező, amely döntő szerepet játszik.

Ez pedig nem más, mint az, ahogyan alvás közben lélegzünk. Meglepő módon a szájlégzés káros hatással lehet a fogaink egészségére.

A szájlégzés hatása az orális egészségre

Amikor éjszaka szájon át lélegzünk, akkor a párolgás fokozódik és a nyáltermelés csökken – ezzel felborítjuk a szánk természetes nyál-háztartását, ami elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénia szempontjából.

A nyálnak ugyanis alapvető szerepe van a fogak és az íny egészségének megőrzésében. A nyál lemossa a fogakról az ételmaradékokat, kiegyensúlyozza a száj pH-értékét és semlegesíti a baktériumok által termelt savakat. Megfelelő mennyiségű nyál hiányában a szájüreg baktériumok és savak táptalaja lehet.

Ez számos fogászati problémához vezethet, például parodontitishez (ínybetegség), visszahúzódó ínyhez, fogszuvasodáshoz és rossz lehelethez.

A szájlégzés a fogak mellett az állkapocsra is rossz hatással van.

A szájlégzésnek ill. a hozzá kapcsolódó nyitott szájtartásnak és rossz nyelvpozíciónak igen változatosak lehetnek a fogászati következményei.

  1. A szájjal történő légzés megváltoztattja az állkapocs helyzetét, és általában csak a felső állkapocs növekedését segíti elő és alulfejlett alsó állkapcsot okoz.
  2. Mivel a nyelv ilyenkor nincs a szájpadláson, nem tudja formázni, kitartani a felső fogívet, nem tudja stimulálni az állcsont növekedését, ezért szűk, V-alakú lesz a felső fogív, nem lesz elegendő hely a maradó fogak számára, így a fogak torlódni fognak.
  3. Az alsó állcsont hátraesik, távolság keletkezik az alsó és felső fogív között, az alsó és felső fogak ezáltal nem képesek egymásra zárni.
  4. Gyakori a nyitott harapás. Ez azt jelenti, hogy az alsó és felső fogak között vertikálisan is (függőleges irányban) rés van.
  5. Ha a nyelv becsúszik az alsó és felső őrlőfogak közé a szájlégzés során, mélyharapás alakulhat ki.

A rosszul illeszkedő harapás megterhelheti az állkapocs izmait, a megváltozott nyelvhelyzet miatt pedig az állkapocsízület működése is megváltozik és kialakul a fogcsikorgatás, kattogó állkapocs, állkapocsízületi fájdalom, velük együtt pedig a fej-és nyakfájás, előre dőlő fejtartás.

Lélegezz helyesen, mosolyogj ragyogóan

A szájüreg védelmének kulcsa egyszerű – csukd be a szád, és lélegezz az orrodon keresztül.

A szájlégzéssel járó kockázatok mérséklése érdekében érdemes lehet éjszakai orrlégzést elősegítő szokásokat bevezetni. Az olyan termékek, mint a SleepAir száj- és orrtapasz egyszerű, de hatékony eszköz arra, hogy megtanítsa szervezetet az orron keresztül történő légzésre, ezáltal védve a szájüregi egészségét és javítva az alvás minőségét.

Ne feledd, a jó szájhigiénia nem csak arról szól, hogy mit csinálsz a fogkefével; arról is, hogy hogyan lélegzel éjszaka és a nap folyamán.