A légzés szerepét a mentális egészségben gyakran figyelmen kívül hagyják a hagyományos mentális egészségügyi kezelésben.
Azonban légzés és a mentális egészség jobban kapcsolódnak, mint azt a legtöbb ember gondolná.
Légzésminőség = életminőség
A hagyományos nyugati orvoslás jellemzően gyógyszereket ír fel a tünetek kezelésére, ahelyett, hogy a kiváltó okokat keresné és szüntetné meg.
A gyógyszeres beavatkozások, ugyan sok mentális betegségben szenvedő embernek segítenek, de fennáll az élethosszig tartó gyógyszerfüggőség és az ezzel gyakran együtt járó nem kívánt mellékhatások kockázata is.
Szerencsére ez kezd megváltozni.
James Nestor úttörő jelentőségű könyve, a “Lélegzet: Egy elveszett tudomány újrafelfedezése” bemutatja, hogy hogyan használhatjuk fel az ősi légzéstechnikákból származó tudást a fizikai és mentális egészségünk javítására.
James kutatása bizonyítja, amit az ősi kultúrák már évezredek óta mondanak nekünk – a légzés minősége közvetlenül befolyásolja az életminőségünket.
A rossz légzési szokások a mentális betegségek okai?
A technológiai újítások okozta információ áradat és a feldolgozott élelmiszerek modern világában élünk.
Az antropológusok szerint őseink rövidebb élettartamuk ellenére sem tapasztalták a krónikus betegségek és a munkával kapcsolatos stressz olyan szintjét, mint mi mai a világban. Az iparosodott országokban élő modern emberek sokkal több időt töltenek stresszel és munkával, mint az őseink valaha tették.
Mivel egyre több ember tölti a napjait az íróasztaloknál, a képernyők előtt, egyre nagyobb figyelmet kap egy aggasztó új probléma, az úgynevezett e-mail apnoe.
Az alvási apnoéval ellentétben, amikor a légzésünk alvás közben átmenetileg akadályoztatva van, az e-mail apnoe az a jelenség, ami akkor történik, amikor e-mailről e-mailre és feladatról feladatra rohanunk, és öntudatlanul visszatartjuk a lélegzetünket. Az alvási apnoéhoz hasonlóan az e-mail apnoe is károsan hat a mentális és fizikai egészségünkre.
Akár nappal, akár éjszaka történik, az apnoe olyan súlyos problémákkal hozható összefüggésbe, mint a szívbetegségek, a memóriazavar és a demencia.
„Pihenés és emésztés” vs. „küzdj vagy menekülj”
Az egészséges ember elsősorban a „pihenés és emésztés” nevű paraszimpatikus állapotban él, és időnként átvált a „harcolj vagy menekülj” nevű szimpatikus állapotba, amikor komoly fenyegetéssel vagy veszéllyel szembesül.
Paraszimpatikus „pihenés és emésztés” | Szimpatikus „harc vagy menekülés” |
---|---|
Lassabb, szabályosabb légzés. | Rövidebb, gyorsabb, sekélyebb légzés |
Relaxáció és nyugalom | Éber tudatosság, izgalom és stressz. |
Ha túl sok időt töltesz stresszes állapotban (ahogy a legtöbb modern ember teszi), az azt jelenti, hogy a szimpatikus „harcolj vagy menekülj” állapot lesz a napi normád.
Ez korlátozza azt a képességed, hogy visszatérj a regeneratív paraszimpatikus állapotba, ami az olyan alapvető funkciókhoz szükséges, mint az emésztés és a regeneráció.
A túl sok „harcolj vagy menekülj” állapotban eltöltött idő csökkenti az alvás minőségét, és mentális problémákhoz vezet.
A krónikus stressz összefüggésbe hozható a
- szorongással,
- az étkezési zavarokkal,
- a cukorbetegséggel,
- és a szívproblémákkal.
A túl sok szimpatikus állapotban töltött idő negatívan befolyásolja az immunrendszeredet is, ami fokozott fertőzésveszélynek tesz ki téged. Vagyis ha a mindennapi életed tele van stresszel, akkor nagyobb eséllyel leszel beteg, és ha megbetegszel, hosszabb ideig tarthat a felépülés.
Hogyan stresszmentesítsd az életed
A jó hír az, hogy tehetsz azért, hogy növeld a „pihenés és emésztés” üzemmódban töltött idődet.
Kezdheted például azzal, hogy tudatosan elkezdesz figyelni a légzésedre. Kiváltképp arra, hogy hogyan veszed a levegőt.
Az orron keresztüli levegővétel ugyanis aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, ami elősegíti a relaxációt és csökkenti a szorongást. Ezzel szemben a szájlégzés gyakran a „harcolj vagy menekülj” reakcióval jár, ami növeli a stressz-szintet és sekélyebb légzési mintázathoz és kevésbé hatékony oxigéncseréhez vezethet. Stresszes pillanatokban azonban különösen hasznos, ha a hosszú kilégzésre koncentrálsz – mivel a lassabb légzési minták visszavezetnek a paraszimpatikus állapotba.
Az orrlégzés elősegítésére a SleepAir légzéskönnyítő orrtapaszok remek társként szolgálnak, hiszen megnyitják az orrjáratokat, ezzel megkönnyítve az orron keresztüli levegővételt.
A légzés mikéntjére való figyelés mellett a testmozgás beépítése, az öngondoskodásra szánt idő, valamint az egészséges kikapcsolódási lehetőségek biztosítása olyan hobbikkal, mint a kertészkedés, a kirándulás vagy a jóga szintén stresszcsökkentő hatással bírnak.