Ismered azt az érzést, amikor valaki alszik melletted, te már majdnem elaludtál, de felriadsz…

Felriadsz egy fulladozó hangra. Kicsit olyan, mint egy hirtelen jött nagy horkolás. Vagy mint egy röffentés.

Ha ismerős, akkor az alvási apnoé egyik tünetével találkoztál. Szerencsére nem veled történt, ha te ijedtél meg a társadtól. Viszont ugyanolyan aggasztó tud lenni ez az alvászavar, mintha veled történne, mivel ez nem játék.

Néha vicces tud lenni az, ahogyan egyes emberek hirtelen nagyokat horkolnak, mert azt gondoljuk, hogy… “Ó, biztos élete alvásán megy keresztül. De jó neki…”

Igaz?

Hát, nem teljesen.

Az imént tapasztalt röffentéshez hasonló hang egy légzéskimaradás volt. Tehát, a barátod, családtagod vagy esetleg életed szerelme éppen egy mini fulladáson ment keresztül.

Mindenkinek van egy légzési ritmikája. Ha ez a légzés valamilyen módon megzavarásra kerül, akkor légzéskimaradás jön létre.

Légzészavarok általában alvás közben észlelhetők aminek nyomós oka van.

Alvás közben autópilótán működünk. Tehát nem figyelünk a légzésünkre, hanem magunktól vesszük a levegőt.

Emiatt könnyen belecsúszhatunk légzési hibákba, mivel eszméletlenek vagyunk.

Bele se merek gondolni, mik történhetnek velünk alvás közben az eszméletlenségünk miatt…

Na de mégis milyen fajtái vannak?

Alvási Apnoe Fajtái:

Obstruktív alvási apnoe (OSA): Ez a leggyakoribb forma, ahol az alvó személy légutai részben vagy teljesen elzáródnak, gyakran azért, mert az izmok, amelyek támogatják a puha szöveteket, például a nyelvet és a garatot, az alvás során ellazulnak. Az izmok túlságos ellazulásának okaira később rátérek…

Központi alvási apnoe: Ebben az esetben a légzési szünetet az okozza, hogy az agy nem küld megfelelő jeleket a légzésért felelős izmoknak.

Kombinált alvási apnoe: Ez egy kevert forma, amely az obstruktív és a központi alvási apnoe jellemzőit egyesíti. Tehát mindkét fajtából van egy kevés az alvó személyben.

Mik a tünetek:

  • Hangos horkolás: Kérdezd a párod! 😀
  • Nappali fáradtság és álmosság: Minden délben/délután rád jön az aludhatnék. De mindennél jobban…
  • Reggeli fejfájás: Nem csak hétfőn a munkába menet miatt fáj a fejed, hanem többször is a héten…
  • Éjszakai izzadás: Még ha nincs is túl meleg, akkor is izzadsz este. Viszont ha kitakarózol, akkor meg fázol. (Nekem ez volt az egyik leggyakoribb tünet.)
  • Alvás közbeni fulladás vagy fuldoklás érzése: Felriadsz éjszaka azt érezve, hogy ki vagy fulladva, vagy kevésnek érzed a levegőt, ami a szobában van.
  • Koncentrációzavarok: Nehéz a munkádra figyelni, vagy pedig nem fogod fel, hogy mit tanítanak az iskolában.
  • Hangulatingadozások: Egyszer jó kedved van, aztán rossz.
  • Éjszakai vizeletürítés: Mindig fel kell kelned pisilni este, akár többször is.

Kockázati Tényezők, Amik Elősegíthetik Az Alvási Apnoe Kialakulását

  • Túlsúly: Nagyobb súly, nagyobb nyomás, nehezebb légzés… Ha túlsúlyos vagy, a mellkasodra megnövekedett teher esik, ami az autópilótán történő légzésedet megnehezíti alvás közben. Főleg, ha háton alszol.
  • Magas vérnyomás: Szívelégtelenséghez vezethet, ami légszomjat eredményez. Légszomj közben a gyorsabb, szaporább légzés miatt könnyebben belecsúszhatunk légzéskimaradásba.
  • Korábbi családi előfordulás: Sajnos, az alvási apnoe örökölhető. Ha anyukád régen is arról panaszkodott, hogy nagy, hangos és ijesztő horkolásokra kelt az éjszaka közepén, amiket apukád produkált, akkor lehet, hogy apukád génjeiből kaptál többet.
  • Férfiaknál gyakoribb, különösen 40 éves kor felett: Korral egyre több egészségügyi elváltozást tapasztalunk. Köztük ott bújik a légzéskimaradás is.
  • Anatómiai jellegzetességek, mint például szűk torok, nagy mandulák: Hasonló az öröklődéshez, viszont itt te születtél anatómiai egyediséggel, ami szűk légutakat eredményezett neked – ezen szerencsére viszont a mewinggal tudsz változtatni.
  • Dohányzás, alkoholfogyasztás és bizonyos nyugtatók használata: Ezek ellazíthatják a garat izmait.

Mivel kezeljük?

1) Életmódbeli változtatások: Testsúlycsökkentés, hát helyett oldalt alvás, alkohol és nyugtatók kerülése, helyes szájtartás és orrlégzés.

Ha eddig nem sportoltál semmit, akkor azt ajánlom, hogy kezdd el, és próbálj ki annyi sportot, amennyit csak tudsz. Valószínűleg nem fogod megtalálni egyből azt a sportot, amit űzni fogsz életed végéig, ezért kell több mindent kipróbálnod. Amikor én elkezdtem sportolni, karatéztam, boxoltam, futottam, teniszeztem, és még sok mindent csináltam, amire nem is emlékszem. Majd megtaláltam az erőemelést és beleszerettem…

A sport szeretete az egész életedre jó hatással lesz, mivel ha már az egész hetet végigsportoltad és fejlődtél, nem lesz kedved elrontani a fejlődésedet egy alkohollal kísért bulival a hétvégén.

Így két legyet ütsz egy csapásra.

2) Orrlégzési eszközök: Kisebb eszközök, amelyek elősegítik a légutak szabadon tartását alvás közben. Például szájtapasz, hogy a száj megfelelő pozícióban legyen, vagy orrtapasz, az orrlégzés megkönnyítésére.

3) Műtét: Bizonyos esetekben, amikor más kezelések nem hatékonyak, műtéti beavatkozásra lehet szükség, például a garat szűk részeinek tágítására vagy a mandulák eltávolítására.

Ezt a döntést remélem, egyik olvasómnak sem kell majd meghoznia. A megfelelő életmóddal és egy kis odafigyeléssel a mindennapi tevékenységeinkre szinte, ha nem is teljesen, de meg lehet szabadulni az alvási apnoe által okozott légzéskimaradásoktól.

Most már tudod, hogy a légzés nem csak annyi, hogy beszív, majd kifúj. Ez ennél sokkal több.