Beszéljünk a légzésről

Rengeteg figyelmet szentelünk annak, hogyan eszünk, iszunk, edzünk, fürdünk, és mossuk a fogunk. Viszont mikor volt az utolsó alkalom, hogy a légzéseden gondolkodtál?

Ha a többséghez tartozol, akkor a válasz valószínűleg az, hogy soha. Ez azonban rendkívűl aggasztó, mivel a légzésünk közvetlen hatással van az egészségünk szinte minden egyes szeletére. Sajnos a legtöbbünk helytelenül lélegzik és a napjainkat és estéinket szájlégzéssel töltjük. Ha egyszer elkezdünk a szánkon keresztül lélegezni nagyon nehéz abbahagyni.

Szerencsére a SleepAir szájtapasz és orrtapasz segít megfékezni ezt a rossz szokást, és szájlégzés helyett az orrlégzést ösztönzi. Ezzel megnyitva az utat a nagyszerű alváshoz, szájhigiéniához és az egészségesebb élethez.

Miért vagyunk ennyire a szájlégzés ellen?

Nos a szájlégzés rendkívűl veszélyes.

Amikor a szánk kinyilik, akkor a légutak beszűkülnek. (1) Ez megnehezíti a hatékony légzést és szinte lehetetlenné teszi a megfelelő légáramlást, mivel a felső légúti ellenállás a szájlégzés során 2,5x nagyobb, mint az orrlégzés során. (2) Ez csökkenti a percenkénti oxigénfelvételt és a belélegzett levegő térfogatát. (3)

Mivel nem tudunk hatékonyan lélegezni, hiperventillálni kezdünk, és túl sok CO2-t lélegezünk ki. Ez a vérünkben csökkent oxigénellátottsághoz és csökkentett nitrogén-oxid termeléshez vezet, ami hozzájárul a szív- és érrendszeri és kognitív betegségek kialakulásához. (4,5)

A nyitott száj a horkolás első számú oka.

A szájlégzés hatására a légutaink beszűkülnek, és horkolni kezdünk. James Nestor a New York Times bestsellerében, a Lélegzetben (Breath) 10 napra elzárta az orrlyukait, és a kísérlet végére 4500%-os horkolásnövekedést tapasztalt. (6)

A folyamatos pozitív légúti nyomást (CPAP) használó alvási apnoés betegek esetében a szájlégzés a CPAP meghibásodásának és helytelen használatának vezető oka. (7)

Számtalan más problémát hordoz.

A szájlégzés továbbá pusztítást végez a szájüregi mikrobiomunkon. A nyitott száj a nedvesség gyors elpárolgását eredményezi, ami nyálhiányhoz vezet. (6) Ez pedig többek között fogékonnyá teszi a szervezetet a fogszuvasodásra, a lepedék képződésére a nyelven, a rossz leheletre, a torokfájásra és az arcüreggyulladás fokozott kockázatára. (8)

Szerencsére az orrlégzés leküzdi a szájlégzést

A modern élet realitásai – a fokozott stressz, a mozgásszegény életmód, a fittség hiánya és a feldolgozott élelmiszerek az étrendünkben – megzavarták a természetes légzési reakciónkat, és sokunkat krónikus szájlégzővé tettek. Szerencsére a szájlégzés hatásai visszafordíthatóak, és ahogy a szájlégzés szájlégzést, úgy az orrlégzés orrlégzést szül. (6)

És, hogy miért vagyunk ennyire az orrlégzés mellett?

Az orrlégzés az első védelmi vonal.

Az orrlégzés megszűri, felmelegíti és párásítja a belélegzett levegőt, és a szervezet első védelmi vonalaként működik az allergének és kórokozók ellen. Az orrban található nyálka és csillók arra szolgálnak, hogy megakadályozzák, hogy ezek a kórokozók bejussanak a légutakba és betegséget okozzanak. Ez előkészíti a levegőt a légzéshez.

Optimalizálja a légáramlást a jobb egészségért.

Az orrlégzés a védelmen túlmenően biztosítja a hatékony légzést és a megfelelő légáramlást azáltal, hogy csökkenti az alvás közbeni légzéskimaradást. Továbbá elősegíti a szabályozottabb légzési ritmust és megnöveli a percenkénti oxigénfelvételt és a légzési térfogat növelésével. (3)

Ennek eredményeképpen kiegyensúlyozottá válik a CO2-O2 csere, és fokozódik a nitrogén-oxid termelés, (egy értágító, amely ellazítja az ereket) így csökkentve a vérnyomást. E két hatás együttesen javíthatja a szív- és érrendszeri és kognitív egészséget. (10,11)

Visszahozza a csendet a hálószobába.

A horkolás első számú oka a szájlégzés. Az orrlégzésre való átállás éjszakánként átlagosan 72%-kal csökkenti a horkolást. (12)

Ráadásul a CPAP-használók esetében az éjszakai orrlégzés nem csak a horkolást csökkenti, hanem drámaian növeli a CPAP megfelelőséget. Az orrlégzők esetében a megfelelőség aránya 71%, míg a szájlégzők esetében csak 30%. (7)

Készen állsz kipróbálni az orrlégzés összes előnyét?

A SleepAir szájtapasz és orrtapasz éjszakai használata segít áttérni szájlégzésről orrlégzésre, ami rengeteg rövid és hosszú távú előnnyel jár.

Kezd el a jobb légzést még ma a SleepAir szájtapasz és orrtapasz segítségével.

Hivatkozások

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8542125/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14621092
  3. https://www.atsjournals.org/doi/abs/10.1164/arrd.1985.132.5.972
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3690313/
  5. https://www.omicsonline.org/open-access/dementia-and-the-brainbreathing-connection-2161-0460-1000e135.php?aid=82713
  6. James Nestor, Lélegzet: Egy elveszett tudás újrafelfedezése. Penguin Publishing Group, 2020
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15486389/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26802697/
  9. https://erj.ersjournals.com/content/22/5/827.long
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1438331/
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4047298/
  12. https://clinicaltrials.gov/study/NCT02738255