Biztos volt már neked is, hogy bedugult az orrod este. Valahogy mindig az az orrlyukad volt eltömítve, amelyik oldaladon feküdtél, igaz? Aztán, ha felültél vagy esetleg felálltál, akkor érezted, ahogy kipattog az orrod, és végre megszűnik a dugulás. Ennek hátterében rengeteg tényező lehet, viszont elhoztam párat, hogy közelebb juss a megoldáshoz.
1) Gravitáció és véráramlás az arcod irányába
Amikor lefekszel, a véráramlás a fejed felé növekszik, ami megnövelheti az orr nyálkahártyájának vérbőségét és duzzanatot okozhat. A vérbőség miatt úgy viselkedik az orrod, mintha megedzetted volna a bicepszed az edzőteremben és bedurrant volna (nehezebb is mozgatni olyankor a kezed).
Megoldás: Ha gyakran előfordul, szimplán emeld meg a fejed helyzetét minimálisan, és így nem fog vér zúdulni az orrodba éjszaka.
1) Allergének és irritáló anyagok
Az ágyneműdben lévő poratkák vagy más allergének kiválthatják az allergiás reakciókat, amelyek orrdugulást okozhatnak.
Megoldás: Tisztítsd gyakrabban a párnahuzatodat, és kísérletezz, hogy melyik mosószer irritál és melyik nem.
1) Orrsövényferdülés és orrpolipok
Az orrsövényferdülés vagy az orrpolipok is okozhatják az egyoldali orrdugulást. Ezek az anatómiai eltérések megnehezítik az egyik orrlyuk légzését, különösen fekvő helyzetben.
Megoldás: Használj párásítót, és alkalmazz sóoldatos orrspray-t.
Éjszakai légzési problémák típusai
- Alvási apnoe
- Horkolás
- Légzéskimaradás
A légzési problémák által okozott alvászavarok
Amikor alszunk, az éjszaka folyamán különböző alvási fázisokba kerülünk:
NREM 1: Az alvás kezdeti, könnyű fázisa, amikor az ember még könnyen felébredhet. Az izmok elernyednek, és a szemmozgások lassulnak.
NREM 2: A test hőmérséklete csökken, a szívverés és a légzés lassul. Ebben a szakaszban az agyhullámok lassabbá válnak, de időnként hirtelen kitörések is előfordulnak (ún. alvási orsók).
NREM 3: Ez a mélyalvás első szakasza, amelyben a test fizikai helyreállítása történik.
NREM 4: A legmélyebb alvás, amely során a test és az agy jelentős mértékben regenerálódik.
REM (gyors szemmozgásos) alvás
Ez az alvás ciklusainak utolsó fázisa, amely a következő jellemzőkkel bír:
REM alvás: Az agyhullámok aktivitása hasonló az ébrenléti állapothoz. A szemek ilyenkor gyorsan mozognak különböző irányokba (innen származik a neve: Rapid Eye Movement).
Ebben a fázisban álmodunk a legtöbbet. Az izmok átmenetileg bénulnak, hogy megakadályozzák az álombeli mozgások kivitelezését. Tehát, ha álmodban lassított felvételben verekedsz, akkor ezt az ágyadban fekve is megtennéd, ha nem lenne ez az izombénulás…
Valljuk be, nem lenne előnyös leütögetni a berendezést éjszaka! 😃
A REM fázis fontos az érzelmi és mentális helyreállítás szempontjából. Egy teljes alvási ciklus körülbelül 90 percen át tart, és az éjszaka során többször is megismétlődik. Az éjszaka első felében a NREM fázisok dominálnak, míg a második felében több időt töltünk REM alvásban.
Viszont, ha ezek a fázisok nem teljes ciklusokban történnek éjszaka, hanem meg vannak szakítva bizonyos külső vagy belső behatások miatt, akkor nem volt jó minőségű alvásunk.
Ha a következő alvászavarokat tapasztaltad valaha, akkor rossz ciklusokban aludtál…
Alvás alatti zavarok
Felületesebb alvás: A felületesebb alvási ciklusokban, mint például NREM 1 és NREM 2, több időt töltöttél, mint a REM fázisban.
Gyakori ébredések: Gyakran felébredtél, kimentél pisilni, felriadtál egy hang miatt, és ezzel meg is szakítottad a 90 perces ciklusokat. Ennek az oka valószínűleg légzési problémák.
REM alvás hiánya: Ha gyakran megszakad a REM fázisod, akkor a szervezetednek nincs ideje feldolgozni a veled történteket, így frusztráltabb, ingerültebb leszel napközben.
Alvászavar okozta nappali tünetek
Fáradtság és kimerültség: Mivel az alvásod nem volt megfelelően pihentető, ezért fáradtan és kimerülten fogsz kelni, amit valószínűleg már te is tapasztaltál, főleg hétköznap.
Csökkent koncentráció és memória: A REM alvás hiánya befolyásolhatja a kognitív funkciókat, például a memóriát és a koncentrációt. Ez ismét a feldolgozatlan történések felgyülemlése miatt van. Az agyunk hasonlít egy számítógéphez, amit időnként frissíteni és tisztítani kell ahhoz, hogy megfelelően és gördülékenyen működjön, lefagyás nélkül.
Hangulatingadozások: Az elégtelen alvás ingerlékenységet, szorongást és hangulatingadozásokat okozhat.
Gyengébb immunrendszer: A mélyalvás fontos a fizikai regenerációhoz és az immunrendszer erősítéséhez. Ennek hiánya növelheti a fertőzésekre való hajlamot. Csak kérdezd meg a gyakran betegeskedő ismerősödet, hogy kipihenten alszik-e éjszaka…
A rossz alvás okozta nappali közérzet javítása légzéssel:
Hozd rendbe az éjszakai légzésedet. Mint kiemeltem fent, a gyakori ébredések okozója általában a rossz éjszakai légzés.
Pontosabban a szájlégzés.
Azért rossz, ha a szádon veszed a levegőt, amikor alszol, mert horkoláshoz, rossz lehelethez és a fent említett alvászavarokhoz, esetleg éjszakai légzéskimaradáshoz vezet, ami veszélyes. Nem hiába riadsz fel éjszaka, ha nyitott szájjal alszol.
Kiszáradsz, nem szűröd a levegőt az orrodban lévő szőröcskékkel, és a levegő hőmérséklete sem megfelelő. Ha pedig a hátadon alszol, nagy valószínűséggel horkolsz is, csak nem tudsz róla.
Ja, és tudtad, hogy a szájszárazság nem csak annyi, hogy kellemetlen érzéssel kelsz? Ez a szárazság veszélynek teszi ki a fogaidat, mivel a nyálban lévő védőburkolat, ami megakadályozza a fogszuvasodást és különböző ínybetegségeket, nincs jelen.
A fogorvost pedig senki sem szereti, úgyhogy aludjunk csukott szájjal!
Használj szájtapaszt:
Régen én sem gondoltam, hogy nyitott szájjal alszom, pedig kiderült, hogy igen. Tehát ha te is tapasztaltál már szájszárazságot, akkor éjszaka bizony nyitva volt a szád.
Ragaszd le a szád, mert hiába zárva akarod tartani, emlékezz, izombénulást okoz az alvás, tehát nem tudod irányítani a tested alvás közben.
Erre fejlesztettük ki a szájtapaszunkat, amiről itt olvashatsz több információt!