A rohanó életünk sűrűjében gyakran figyelmen kívül hagyunk egy olyan alapvető dolgot, mint a légzés. Magától értetődőnek vesszük, hiszen a testünk folyamatosan teszi a dolgát és lélegzik.
De mi lenne, ha azt mondanám, hogy a légzésed módja hatással van az egészségedre, az alvásod minőségére és az általános jólétedre is? Bár a legtöbbünk öntudatlanul teszi, a légzésnek két lehetséges módja van: orrlégzés és szájlégzés. Ugyan mindkét módszer oxigénnel látja el szervezetünket, egészségünkre gyakorolt hatásukban jelentősen különböznek egymástól.
Nézzük mit mond a tudomány a légzésről
Szűrés és párásítás
Amikor az orrodon keresztül lélegzel, akkor az orrjáratok kiszűrik a levegőből a szennyeződéseket és a porszemcséket, illetve párásítják is a levegőt, biztosítva a megfelelő nedvességtartalmat, mielőtt az a tüdőbe jutna. Ez azt jelenti, hogy az orron keresztül belélegzett oxigén jobb minőségű, így a szervezet hatékonyabban tudja felhasználni azt.
Ezzel szemben a szájon át történő légzés megkerüli az orrjáratok természetes szűrőrendszerét, így a részecskék és irritáló anyagok könnyebben bejutnak a tüdőbe.
Nitrogén-oxid-termelés
Orrlégzés során az orrmelléküregek nitrogén-oxidot bocsátanak ki, egy jótékony hatású gázt, amely segít kitágítani az ereket és növeli az oxigénfelvételt a szervezetben. Mivel a nitrogén-oxid elsősorban az orrmelléküregekben termelődik, a szájlégzés ennek a jótékony gáznak az alacsonyabb szintjét eredményezi.
Légzési minták szabályozása
Az orrlégzés ösztönzi a rekeszizomlégzést, amely mélyebb és hatékonyabb légzést eredményez. A szájlégzés ellenben az oxigén- és szén-dioxidszintek egyensúlyának felborulásához vezethet, ami potenciálisan hatással lehet a légzőszervekre és az általános egészségre.
Összegezve tehát az orrlégzés, szemben a szájlégzéssel, egy sor fiziológiai folyamatot indít be, amelyek optimalizálják az oxigénfelvételt.
A fiziológiai hatások mellett az arcodon is látszik, hogyan lélegzel
Amellett, hogy nem élvezhetjük az orrlégzés számos éllettani hatását a szájlégzés megváltoztatja az arc szerkezetét is.
Ha a szájunk gyakran nyitva van, alvás közben vagy nappal, akkor nagy valószínűséggel beeset, kisebb állkapocs fog kialakulni. Ennek következtében az állkapocsban nem fognak elférni a fogak, ami fogtorlódást eredményez. Továbbá a nyelv pozíciója a nyitott száj miatt leesik és nem a szájpadláson pihen, ami a természetes pozíciója lenne. Ez azt okozza, hogy a fogsor is abnormálisan fejlődik ki.
„A helyes nyelvtartás és a szájtartás = attraktív arc, jó fogsor” (Dr. Mike Mew fogorvos)
Az orrlégzők és szájlégzők közötti arcszerkezeti különbségeket az alábbi ábra remekül szemlélteti.
Az alvásod minőségét is jelentősen rontja a helytelen légzés
Sokan ugyan napközben az orrukon keresztül lélegeznek, de éjjelente, álmukban kinyílik a szájuk.
A nyitott szájjal alvás következményében a garat hátratolódik és elzárja a légutakat. Nem véletlen, hogy a nyitott szájjal alvás a leggyakoribb oka a horkolásnak. Az elzárt légutak és a horkolás pedig csökkenti az oxigénfelvételt és ezáltal jelentősen rontja az alvásminőséget.
Emiatt tud az előfordulni, hogy valaki 8-9 óra alvás után is úgy ébred fel, mint akit fejbevertek.
Ha reggelente kiszáradt szájjal ébredsz, esetleg éjjelente többször is felkelsz vizet inni valószínűleg Te is nyitott szájjal alszol. A szájlégzés megszüntetésére egy egyszerű, de hatékony megoldás, ha éjszakára letapasztod a szádat egy SleepAir szájtapasszal.
Ugyan a légzés egy egyszerű és jelentéktelennek tulajdonított dolog, de a helyes légzés nagy mértékben tud javítani az életünk minőségén.