A fizikai teljesítményünk szorosan összefügg azzal, hogy hogyan lélegzünk és hogyan használja fel a testünk a belélegzett oxigént.
Az optimális légzés nem csak a be- és kilégzésről szól, hanem arról is, hogy mindezt úgy tegyük, hogy maximalizáljuk az oxigénfelvételt és -felhasználást. Ez az elv létfontosságú a sportolók és a fitnesz szerelmesei számára, mivel közvetlenül befolyásolja az izomteljesítményt és az általános fizikai állapotot.
A modern életmód, amelyet a stressz, a rossz étrend és a mozgásszegény szokásaink jellemeznek, egy súlyos, de kevésbé ismert légzési problémát okoz – a túllégzést. Ez a szokás ahhoz vezet, hogy a szükségesnél 2-3-szor több levegőt lélegzünk be, ami kedvezőtlenül hat az egészségünkre.
A túllégzés korlátozza a fizikai teljesítményünket.
Ha túl sokat lélegzünk, akkor ugyan több oxigént lélegezünk be, de abból kevesebbet tudunk felhasználni, mivel túl sok szén-dioxidot (CO2) lélegzünk ki. Ami azért probléma, mert a CO2 alapvető szerepet játszik a hatékony oxigénfelvételben. A túllégzés által okozott CO2-hiány miatt a vörösvérsejtek kevesebb oxigént tudnak elszállítani, ami légszomjhoz, csökkentett izomteljesítményhez és csökkentett erőkifejtéshez vezet a fizikai tevékenységek során.
Az általános légzési mintánk – vagyis az, hogy hogyan lélegzünk az edzésen kívüli időkben, létfontosságú az oxigénfelvétel szempontjából az edzések során. A rendszeres túllégzés szűk légutakat és beszűkült ereket eredményez, ami akadályozza az izmok oxigénellátását a fizikai aktivitás során.
A légzési szokásaink optimalizálásával szerencsére ellensúlyozhatjuk a túllégzés hatásait.
A szájtapaszolás egy egyszerű megoldást kínál a túllégzés kezelésére.
Az orrlégzés ösztönzésével – amely jobban szabályozza a légáramlást és fenntartja a CO2-szintet – a szájtapaszolás jótékony hatásai túlmutatnak a jobb és pihentetőbb alváson. Az orrlégzés közvetlenül befolyásolja az oxigénfelvevő képességünket, ami csökkenti a légszomjat, kisebb izomfáradtságot, kevesebb tejsavfelhalmozódást és a gyulladások, sérülések kockázatának csökkenését eredményezi.
Nem véletlen, hogy egyre több profi sportoló alszik szájtapasszal, vagy akár edz letapasztott szájjal – gonduljunk akár a világ elsőszámú női teniszezőjére Iga Swiatekre, vagy a norvég futballistára Eric Haalandra.
Az orrlégzés tudatos ösztönzése ébrenlét alatt, kiegészítve az alvás közbeni szájtapaszolással, jobb sportteljesítményhez, fittségi szinthez és potenciálisan hosszabb sportolói karrierhez vezethet.
Akár egy profi sportóló vagy, aki versenyelőnyre vágyik, akár egy hétköznapi ember, aki egy egészségesebb életre törekszik – a légzési mintád optimalizálása a SleepAir tapaszok segítségével igazi “game-changer” lehet.